logo biale
Diakonia Modlitwy LSO
Co to znaczy być ministrantem?
Zbiórki radiowe ,,Służcie Bogu z radością"

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

W piątek 24.02.2017 r. sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego - twórcy Ruchu Światło - Życie.

Uchwała jest inicjatywą posłów należących m. in. do parlamentarnego zespołu członków i sympatyków Ruchu Światło - Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Za przyjęciem ichwały głosowało 432 posłów, 1 przeciw, a 1 poseł wstrzymał się od głosu. ks Franciszek BlachnickiŹródło: oaza.pl

Jak podkreślono w uchwale ks. Franciszek "poświęcił całe swoje życie dobru ojczyzny". Walczył jako żołnierz w kampanii wrześniowej, działał w konspiracji, był osadzony w obozie koncentracyjnym, prześladowany przez służby bezpieczeństwa. Sejm docenił jego ogromne zasługi dla Narodu Polskiego oraz jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń. Jako twórca Ruchu Światło - Życie wychowywał wychowywał młodzież i dorosłych w duchu patriotyzmu, moralności i odpowiedzialności. 

Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu. Od 2000 roku jego grób znajduje się w kościele Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Właśnie w tej miejscowości znajduje się centrum Ruchu Światło - Życie. 

W 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, 27 lutego o godzinie 17 w kościele w Krościenku nad Dunajcem bp Andrzej Jeż będzie przewodniczył Mszy św. sprawowanej w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Dlaczego jest to tak ważna sprawa dla Kościoła tarnowskiego wyjaśnia ks. bp Andrzej Jeż:

Chcieliśmy podziękować Bogu za dar tej osoby. Od 30 lat, odkąd odszedł, Ruch się rozwija, to świadczy o jego sile. Ruch Światło-Życie powstał na terenie Polski, obejmuje integralną formację. Od dziecka, poprzez wszystkie etapy wiekowe, wpływa na rozwój człowieka, jest osadzony mocno w środowisku polskim. Ruch wychował dziesiątki tysięcy Polaków - katolików, którzy są bardzo mocno świadomi swojej relacji do Kościoła.

 

Zródła: gosc.pl; oaza.pl; episkopat.pl

MG