logo biale
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO
Co to znaczy być ministrantem?

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

Z życia Duszpasterstwa

W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, każdego dnia alumni modlą się w intencji powołań do kapłaństwa z poszczególnych parafii naszej Diecezji, w których odbywa się całodzienna adoracja. Natomiast poszczególne wspólnoty parafialne adorujące Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie modlą się w intencji alumnów i formatorów naszego Seminarium. W ten sposób tworzy się „modlitewny most”, który łączy nasze serca. Im więcej modlitwy, tym bardziej jesteśmy sobie bliscy!

         Pierwszy czwartek miesiąca jest szczególnym dniem modlitw o powołania do życia kapłańskiego i o uświecenie życia kapłanów. Wszyscy potrzebujemy modlitwy, a szczególnie ludzie młodzi, którzy w zawirowaniach codzienności muszą najpierw rozeznawać Boga, Jego Słowo, obecność, żeby potem dobrze rozeznać drogę życia. Nie jest to łatwe, ale nie idziemy w pojedynkę, dlatego wspierajmy się modlitwą i obecnością.

         Zapraszamy do adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie w pierwszy czwartek miesiąca w intencji powołań do kapłaństwa i modlitwy różańcowej odmawianej przez alumnów naszego Seminarium, która będzie transmitowana przez radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz w czwartek (6 grudnia) o g. 19.00.

Ks. Tomasz Rąpała z grupą SEMERON

Życie składa się z decyzji, które prowadzą do wyborów; mniejszych bądź większych. Najpierw jednak trzeba poznać siebie. Jeśli chcesz usłyszeć „co Ci w duszy gra” – zapraszamy na wspólne SPOTKANIE w Krynicy, gdzie podczas adoracji Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, rozważaniu Słowa Bożego i Eucharystii, będziemy wspólnie szukać i odczytywać wolę Pana Boga. Zapraszamy i czekamy!

W weekend rozpoczynający ferie zimowe w naszym województwie zapraszamy do Krynicy Zdrój, gdzie ks. Tomasz Rąpała wraz z klerykami z grupy SEMERON poprowadzi rekolekcje „Męska decyzja: Mo(j)żesz więcej”. Zapisy trwają do 5 stycznia, ilość miejsc ograniczona!

A tutaj można się zapisać 

Co zabrać: Pismo Święte, notatnik, długopis, przybory toaletowe, ręcznik, pantofle I DUŻĄ DAWKĘ HUMORU   

W przypadku rezygnacji z rekolekcji po zgłoszeniu, prosimy o jak najszybszą informację na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Organizator: Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie i Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Już 16 listopada rozpocznie się II sesja Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego. Sesja jak zwykle trwać będzie od piątkowego wieczora do niedzielnego poranka, a wszystko odbywać się będzie w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach.

Sesja rozpocznie się w piątek 16 listopada. Przyjazd na sesję w piątek, najpóźniej na godzinę 17:00. W niedzielę 18 listopada po śniadaniu sesja zakończy się. Nie ma możliwości wcześniejszego wyjazdu.

Uczestnicy Kursu po sesji pierwszej otrzymali zadanie do parafii – przeprowadzenie zbiórki ministrantów. Wykonanie zadania ma potwierdzić parafialny opiekun LSO, wpisując w indeksie na str. 4 zaliczenie (poprzez podpis).
Również po pierwszej sesji Kursanci na zadanie mają napisać konspekt zbiórki ministranckiej, który trzeba przesłać animatorowi grupy do wyznaczonego przez animatora terminu.

Na II sesji Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego odbędzie się sprawdzian wiadomości z Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego oraz z zagadnień po sesji I (włącznie ze znajomością tabeli stopni KDSL, która jest umieszczona na końcu pliku z pytaniami oraz w indeksie na str. 11).

Wszystkie materiały i pytania są dostępne tutaj: Pytania i materiały z sesji.

Z powyższego linku należy przygotować się z plików:

  • 01.Pytania_po_I_sesji.pdf
  • 02.Pytania_do_OWMR.pdf
  • Warto również pobrać plik OWMR_smartfony.pdf

Już teraz życzymy wszystkim Kursantom powodzenia!


Wszystkich uczestników Kursu Ceremoniarza prosimy o zalogowanie się w Elektronicznej Bazie Obsługi Liturgicznych Adeptów:
kursant adres
Jeśli ktoś nie otrzymał loginu i hasła to proszony jest o kontakt ze swoim animatorem. Adres mailowy aniamtora można znazleźć na stronie lsodt.pl/kontakt poprzez najechanie kursorem na fotografię danej osoby.

Od dnia 1 września br. funkcję diecezjalnego duszpasterza LSO objął ks.
mgr lic Sylwester Brzeźny.

Dziękuję Panu Bogu za 16 lat posługiwania z ministrantami i lektorami na
szczeblu diecezjalnym.

Dziękuję za współpracę wszystkim Opiekunom LSO na parafiach, dekanalnym
duszpasterzom i ceremoniarzom wszystkich roczników.

Szczególną wdzięczność kieruję w stronę Księży, którzy pomagali mi przez
wiele lat w prowadzeniu Kursu Ceremoniarza, Dni Formacji Ministrantów i
Lektorów, w organizowaniu Rekolekcji Powołaniowych i turnieju PNH LSO.

Składam także wyrazy podziękowania poszczególnym Prezesom, sekretarzowi 
i animatorom kursów za twórczą i gorliwą posługę.

Mojemu następcy życzę owocnej pracy.

"Służcie Bogu z radością!"

"Króluj nam Chryste!"

ks. Grzegorz Rzeźwicki

21 września  w Domu Rekolekcyjnym ARKA w Gródku nad Dunajcem rozpocznie się VI sesja Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego. 

Przyjazd w piątek, najpóźniej do godziny 17:00. Zakończenie w sobotę wieczorem. 

W sobotę o godz. 17:00 podczas Mszy Świętej pod przewodnictwem biskupa Leszka Leszkiewicza uczestnicy kursu zostaną pobłogosławieni do pełnienia funkcji ceremoniarza.

Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł, płatne na miejscu.

Program sesji 

W Rzeszowie w dniach 1 i 2 maja odbyły się Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o puchar miesięcznika dla ministrantów "Króluj nam Chryste". Chłopcy walczyli w trzech kategoriach: ministranci (2006-2010), lektorzy młodsi (2002-2005), lektorzy starsi (1997-2001).

W kategorii "lektorzy młodsi" najlepsi spośród 46 drużyn okazali się lektorzy z diecezji tarnowskiej, dokładniej z parafii św. Jana Ewangelisty z Zalasowej. W finałowym meczu zmierzyli się oni z drużyną z parafii św. Wawrzyńca z Koźmina Wielkopolskiego.

Na zakończenie mistrzostw poznaliśmy gospodarza następnych rozgrywek. Będą to miasta Skierniewice i Sochaczew, leżące na terenie diecezji łowickiej.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom mistrzostw!

 

Źródło: Gość Tarnowski

Klerycy tarnowskiego Seminarium Duchownego razem z diecezjalnym dziełem powołań Rusz-Duszę, zapraszają wszystkich do modlitwy w intencji ludzi młodych, którzy ROZEZNAJĄ, że JEZUS wzywa ich do kapłaństwa. Jezus potrzebuje ludzi odważnych i zaangażowanych w głoszenie Dobrej Nowiny – Ewangelii.

 

Zapraszamy do wspólnej modlitwy transmitowanej przed radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, w czwartek (5.04) o g. 18.00 (Msza św. i adoracja) oraz różaniec o g. 19.00. Jest to modlitwa Alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, do której zapraszamy słuchaczy Radia i wszystkie parafie Diecezji.

Dzisiaj, 10 marca 2018 roku w Dębicy odbył się diecezjalny finał rozgrywek LSO w piłce nożnej halowej. Zmierzyły się ze sobą najlepsze drużyny z całej diecezji. Zwycięzcy przechodzą do kolejnego etapu rozgrywek, którym są rozgrywki ogólnopolskie. Zawody na szczeblu ogólnopolskim odbędą się w dniach 1-2 maja 2018 r. w Rzeszowie.

Przedstawiamy wyniki z diecezjalnego finału rozgrywek LSO:

Lektorzy starsi

1. Przyszowa – św. Mikołaja Biskupa
2. Przeczyca – MB Wniebowziętej
3. Wierzchosławice – MB Pocieszenia

Król strzelców: Albert Stolarz - Wierzchosławice
Najlepszy bramkarz: Marek Kęska - Przyszowa

Lekotorzy młodsi

1. Zalasowa – św. Jana Ew.
2. Czarna – MB Nieustającej Pomocy
3. Wielogłowy – Wniebowzięcia NMP

Król strzelców: Tomasz Magdziarczyk - Zalasowa
Najlepszy bramkarz: Nikodem Bogdanowicz - Wielogłowy

Ministranci

1. Nowy Sącz – św. Małgorzaty
2. Łużna – św. Marcina Biskupa
3. Tymbark – Narodzenia NMP

Król strzelców: Michał Sosnowski - Nowy Sącz św. Małgorzaty
Najlepszy bramkarz: Krystian Górowski – Nowy Sącz św. Małgorzaty

Nagrodę specjalną - rower - wygrali:

Ministranci: Bartosz Zych
Lektorzy młodsi: Michał Ramut
Lektorzy starsi: Paweł Ziemianek

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie zwycięzcom!

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

Ministranci: Bartosz Zych

Lektorzy młodsi: Michał Ramut

Lektorzy starsi: Paweł Ziemianek

Wyniki losowania drużyn na XII Mistrzostwa PNH LSO

Poniżej prezentujemy wyniki losowania drużyn na PNH w Dębicy. Kolorem oznaczono drużyny, które z drugiego miejsca w rejonie zostały wylosowane do finału.

 

Do 28 lutego 2018 r. wysłać należy wypełnione karty zgłoszenia drużyn na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wraz z wysłaną kartą należy dokonać wpłaty wpisowego w wysokości 200 zł od drużyny. Kartę pobrać można TUTAJ.

Każdy uczestnik musi posiadać zgodę rodziców/opiekunów na udział w turnieju. Zgodę można pobrać TUTAJ.

Dane do wykonania przelewu:

Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej
Bank Pekao SA w Tarnowie
13 1240 1910 1111 0010 2349 9732
W tytule przelewu prosimy wpisać: "Wpisowe na PNH" oraz podać parafię i kategorię wiekową.

Wszelkie informacje TUTAJ

 

Kolorem pomarańczowym oznaczono drużyny, które dostały się z II miejsca, zaś kolorem czerwonym ubiegłorocznych zwycięzców, którzy będą bronić tytułu.

 

 

MINISTRANCI
GRUPA A GRUPA B GRUPA C GRUPA D
Bochnia –
św. Pawła Apostoła
Łużna – św. Marcina Bp.

Brzesko –

św. Jakuba Ap.

Zgórsko –

św. Mikołaja Bp.

Wojnicz –

św. Wawrzyńca

Nowy Sącz –

św. Małgorzaty

Ujanowice –

św. Michała Archanioła

Czarna – MB Nieustającej Pomocy
Radłów – św. Jana Chrzciciela Zbylitowska Góra – Podwyższenia Krzyża św. Krynica Zdrój – Wniebowzięcia NMP Przecław - Wniebowzięcia NMP
Tymbark – Narodzenia NMP

Podegrodzie –

św. Jakuba St. Ap.

Limanowa – Sowliny

św. Stanisława Kostki

Zakliczyn –

św. Idziego Opata

 

LEKTORZY MŁODSI
GRUPA A GRUPA B GRUPA C GRUPA D
Dobra – MB Szkaplerznej Świniarsko – NMP Królowej Polski Uście Gorlickie – MB Nieustającej Pomocy Czarna – MB Nieustającej Pomocy
Zalasowa – św. Jana Ew. Wielogłowy – Wniebowzięcia NMP

Tarnów –

bł. Karoliny

Przeczyca - MB Wniebowziętej

Stróże – NMP Królowej Polski

Brzesko –

św. Jakuba Ap.

Wierzchosławice – MB Pocieszenia

Mielec – MB Nieustającej Pomocy

Królówka – Przemienienia Pańskiego

Nowy Sącz –

św. Jana Chrzciciela

Olesno - św. Katarzyny PM

Tylmanowa –

św. Mikołaja Bp.

 

LEKTORZY STARSI
GRUPA A GRUPA B GRUPA C GRUPA D

Szczepanów –

św. Stanisława BM

Czarna –

MB Nieustającej Pomocy

Wierzchosławice – MB Pocieszenia Brzesko – Miłosierdzia Bożego

Zalasowa –

św. Jana Ew.

Trzciana – Wniebowzięcia NMP Uście Gorlickie – MB Nieustającej Pomocy

Bochnia –

św. Pawła Apostoła

Brzozowa –

św. Mikołaja Bp.

Przeczyca – MB Wniebowziętej

Czermin –

św. Klemensa P.M.

Ochotnica Dolna – Znalezienia Krzyża św.
Odporyszów – Oczyszczenia NMP Tarnów - Mościce – NMP Królowej Polski

Przyszowa –

św. Mikołaja Bp.

Marcinkowice – Niepokalanego Serca NMP

 

Zakliczyn – św. Idziego

MĘŻCZYZNA... ktoś kto musi walczyć. Czy masz dla KOGO i o co walczyć?
Życie w iluzji... spokojne, ułożone, wygodne, bez wysiłku, bez wyrzeczeń, bez pracy, bez problemów, bez biedy, bez prawdziwej radości???
A może prawdziwe życie... trud, wysiłek, praca, trudności, pasja, szczęście, radość, zadowolenie, Bóg...
CO ŻYCIE ROBI ZE MNĄ - CO JA ROBIĘ Z ŻYCIEM?
CZAS PODJĄĆ MĘSKĄ DECYZJĘ!
OBUDŹ DUSZĘ LWA :)
MĘŻCZYZNA to wielka siła!!! Jesteś stworzony do walki, ryzyka, szalonych przygód!
Zastanów się czy decydujesz sam czy oddajesz ster życia komuś innemu?
 
Rekolekcje RUSZ DUSZĘ w Krynicy – Zdroju są po to, żeby pomóc ci w odpowiedzi na TWOJE pytania! Nikt nie żyje sam, ale decyzja co do Twojej przyszłości należy tylko do Ciebie. Przyjedź, aby spotkać się z Bogiem i ludźmi, którzy są w drodze. Gościem specjalnym będzie porucznik rezerwy KAROL CIERPICA, który opowie nam o swoim doświadczeniu życia, trudów, walki oraz o tym jak żołnierz Michael Ollis oddał za niego życie podczas wojny w Afganistanie. Wśród gości pojawi się także Pani MAGDALENA KLECZYŃSKA, która opowie o relacjach z kobietami. No i oczywiście Klerycy, którzy zaświadczą, że warto żyć Ewangelią to znaczy Jezusem i że naprawdę jest sens w tym, aby codziennie brać się do roboty...
 
Gdzie: Willa Pogoń - Krynica Zdrój
Kiedy: 09.-11.03.2018 r.
Dla kogo: Młodzież męska od 16 roku życia - dla osób niepełnoletnich mailem zostanie wysłana zgoda do wypełnienia przez Rodziców lub Opiekunów.
Prowadzi: O. Tomasz Rąpała
Zapisy: Do 2 marca przez formularz zgłoszeniowy.
Koszt: 130 zł/os.
W przypadku rezygnacji z rekolekcji po zgłoszeniu, prosimy o jak najszybszą informację na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jeśli pojawią się dodatkowe pytania proszę wysyłać je na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Organizator: Wydział Duszpasterstwa Młodzieży, Rusz Duszę (Rozeznaj Drogę), Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej (Loga), WSD w Tarnowie
plakat chopy2

Diecezjalne rozgrywki piłki nożnej halowej LSO zbliżają się wielkimi krokami! Już 10 marca ministranci i lektorzy zmierzą się na halach sportowych w Dębicy.
Zgodnie ze strukturą rozgrywek, są one rozgrywane w poszczególnych etapach. Pierwszym z nich jest etap dekanalny, którego rozgrywki rozpoczęły się już przed świętami Bożego Narodzenia i wciąż trwają.

Do tej pory rozgrywki dekanalne odybyły się takich dekanatach jak Zakliczyn, Czchów i Mielec. W Zakliczynie najwyższe miejca na podium zajęli kolejno: chłopcy z parafii św. Idziego Opata w kategorii ministrantów, LSO z parafii Matki Bożej Anielskiej w kategorii lektorów młodszych, a lektorzy z Brzozowa okazali się najlepsi ze wszystkich lektórw starszych dekanatu.

zakliczyn4 20180121 1312389176

W dekanacie Czchów rywalizowały ze sobą między innymi drużyny z parafii Rożnów, Czchów i Iwkowa. W zawodach dopisała frekfencja uczesników - udział wzięło 11 drużyn z parafii dekanatu Czchów.

W sportowej rywalizacji wzięli również udział członkowie LSO z dekanatu Mielec-Południe.

Wszystkim zwięzcom serdecznie gratulujemy, a przygotowującym się do rozgrywek życzymy powodzenia!

Również serdecznie zachęcamy co przesyłania nam zdjęć i relacji z rozgrywek na etapach dekanalnych i rejonowych.

Zachęcamy również do obejrzenia galerii zdjęć z rozgrywek dekanlanych w naszej diecezji: LINK.

Podobno styczeń jest najlepszym momentem by dokonać pewnych podsumowań – podsumowań wszystkiego co wydarzyło się przez cały poprzedni rok. A dla Liturigcznej Służby Ołtarza był to naprawdę ważny rok, gdyż przeżywaliśmy w nim Jubileusz XV-lecia Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego. I właśnie w świetle tego jubileuszu warto przypomnieć jak wiele nowych członków zostało włączonych w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza naszej diecezji. Zarówno ministrantów jak i lektorów. Było ich tak wielu, że chyba nie da się ich zliczyć! Wierzymy, że tak liczne powołania do służby Bogu przy ołtarzu są również owocem modlitw całego naszego duszpasterstwa. W obcenych czasach jest niezwykłą radością, widzieć tak liczne grono chłopców zgromadzonych przy Ołtarzu. Poniżej możecie znaleźć odnośniki do artykułów i zdjęć z obrzedów błogosławieństwa ministrantów i lektorów z różnych parafii naszej diecezji.

ZESTAWIENIE KURSÓW LEKTORSKICH W DEKANATACH

Lp. Dekanat Liczba uczestników
1 Stary Sącz 122
2 Pilzno 93
3 Tarnów- Zachód 88
4 Tymbark 84
5 Grybów 81
6 Radomyśl Wielki 67
7 Bochnia - Wschód 67
8 Tuchów 60
9 Nowy Sącz - Centrum 54
10 Łużna 52
11 Brzesko 48
12 Zakliczyn 47
13 Tarnów - Północ 45
14 Bochnia - Zachód 44
15 Mielec - Południe 43
16 Wojnicz 40
17 Dębica - Zachód 39
18 Bobowa 38
19 Dębica - Wschód 30
20 Tarnów - Południe 25
Razem 1167

 

W tym miejscu należy złożyć serdeczne podziękowania dla tarnowskiej redakcji Gościa Niedzielnego – Księdza Zbigniewa Wielgosza, Pani Beaty Malec-Suwary oraz Pana Grzegorza Brożka. Są Oni z nami przy okazji każdego mniej lub bardziej ważnego wydarzenia, tworzą o nas kolejne artykuły i gromadzą galerię fantastycznych zdjęć. Przez swoją pracę umożliwiają oni dzielenie się radością z nowych ministrantów i lektorów z całą diecezją. Za Waszą pracę – serdeczne Bóg zapłać! 

Poniżej znajduje się lista artykułów:

http://tarnow.gosc.pl/doc/4377523.W-tym-roku-wyjatkowo-liczni

http://tarnow.gosc.pl/doc/4370394.Beda-siac

http://tarnow.gosc.pl/doc/4370523.Cieszcie-sie-i-badzcie-dumni

http://tarnow.gosc.pl/doc/4359302.Po-sladach-apostolow

http://tarnow.gosc.pl/doc/4356877.Beda-sluzyc-Slowu

http://tarnow.gosc.pl/doc/4347939.Zastep-heroldow

http://tarnow.gosc.pl/doc/4344596.Niech-Chrystus-kroluje-w-waszych-sercach

http://tarnow.gosc.pl/doc/4344674.Diecezjalny-rekord

http://tarnow.gosc.pl/doc/4335956.Niebo-sie-cieszy

http://tarnow.gosc.pl/doc/4336711.Slowo-jak-miod

http://tarnow.gosc.pl/doc/4337003.Nie-jestes-byle-kim

http://tarnow.gosc.pl/doc/4336314.A-moze-wyrosna-z-nich-apostolowie

http://tarnow.gosc.pl/doc/4338707.Na-wzor-sw-Katarzyny

http://tarnow.gosc.pl/doc/4339309.Rodzina-sie-powiekszyla

http://tarnow.gosc.pl/doc/4344036.Teraz-czas-na-gorliwosc

http://tarnow.gosc.pl/gal/spis/4279696.Nowi-lektorzy-w-dekanacie-Tarnow-Zachod

http://tarnow.gosc.pl/gal/spis/4278437.Nowi-lektorzy-w-dekanacie-Zakliczyn

http://tarnow.gosc.pl/doc/3787425.Nowi-lektorzy-z-aplikacja

http://tarnow.gosc.pl/doc/3830232.44-i-kazdy-potrzebny

 

 

http://bazylika.org.pl/blogoslawienstwo-lektorow.html

stat4u