Z życia Duszpasterstwa

Zapraszamy wszystkich ceremoniarzy do asysty podczas Mszy Świętej na rozpoczęcie X Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Tarnowskiej.

asysta

Msza Święta odbędzie się 28 września 2019 roku o godzinie 9:00 w Katedrze.

Zbiórka w zakrystii o godz. 8:00. Prosimy zabrać ze sobą własne alby, białe cingulum oraz krzyż ceremoniarza.

Zgłoszenie prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 534 277 377

Mamy nowych Ceremoniarzy!

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża, grono ceremoniarzy a zarazem animatorów liturgicznych zwiększyło się o 135 chłopców z naszej diecezji. To wielka radość dla całej wspólnoty Kościoła tarnowskiego. Liturgii Mszy Świętej, podczas której kandydaci otrzymali błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym przewodniczył ordynariusz tarnowski, biskup Andrzej Jeż.

 

DSC 0177Uroczystość miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Dla chłopców były to dwudniowe rekolekcje, przygotowujące duchowo do pełnienia zaszczytnej funkcji ceremoniarza. Piątek upłynął pod znakiem modlitwy. Na rozpoczęcie sesji, jak zawsze uczestnicy rozpoczęli od śpiewu Hymnu do Ducha Świętego Veni Creator oraz zawierzenia Matce Bożej. W kaplicy przemówił ks. rektor Jacek Soprych, witając wszystkich w murach domu seminaryjnego.

Młodzi ceremoniarze mieli okazję poznać warunki, w jakich mieszkają alumni, bowiem zakwaterowani zostali w pokojach, które na co dzień należą do braci kleryków. Nie sposób również wspomnieć o kuchni seminaryjnej, która z pewnością podbiła podniebienie niejednego kursanta.

Ważnym punktem pierwszego dnia sesji był wykład, który przeprowadził dr hab. ks. Stanisław Ganczarski. Następnie cała wspólnota przyszłych ceremoniarzy spotkała się w kaplicy na adoracji Najświętszego Sakramentu, w czasie której zawierzali swoje sprawy Jezusowi i medytowali nad Słowem Bożym. Adoracji przewodniczył ojciec duchowny seminarium, ks. Tomasz Rąpała.

Sobotni poranek był dla młodych adeptów liturgii niemniej dynamiczny niż dotychczasowy pobyt w murach seminarium. Wczesnym rankiem wszyscy spotkali się na wspólnym odmawianiu Liturgii Godzin - jutrzni. Liturgii tej przewodniczył kolejny z gości na naszej sesji - ks. Michał Dąbrówka.

Centralnym wydarzeniem soboty była Msza Święta pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża, z rąk którego ceremoniarze otrzymali błogosławieństwo oraz krzyże. W homilii biskup ordynariusz zwrócił uwagę na to, jak ważny jest krzyż, oraz czym powinien być dla każdego z nas. Była to wielka uroczystość nie tylko dla nowo pobłogosławionych ceremoniarzy, ale także dla parafii z których pochodzą i ich rodzin. Mszę Świętą koncelebrowało ponad pięćdziesięciu kapłanów z całej diecezji, zgromadziło się na niej również ponad dwustu rodziców tegorocznych kursantów.

Tegorocznym ceremoniarzom życzymy wytrwałości oraz miłości do liturgii, w której będą odbywać służbę wraz ze swoimi wspólnotami ministrantów w parafiach. Niech święci patronowie służby liturgicznej wspomagają was w Waszych działaniach.

 

ACh

Drodzy przyszli Ceremoniarze!

Pragniemy przypomnieć, że na ostatnią sesję Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego 2018/19 połączoną z błogosławieństwem należy zabrać albę oraz białe cingulum. Ponadto w sobotnią uroczystość obowiązuje strój elegancki. Przypominamy dodatkowo, że należy ze sobą zabrać śpiwory.

Dodatkowo każda parafia zobowiązana jest do zgłoszenia chętnych do przyjazdu duszpasterzy i rodziców poprzez Kwestionariusz Diecezji Tarnowskiej.

Od 13 do 14 września, w Domu Alumna Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, odbędzie się szósta i zarazem ostatnia sesja Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego dla rocznika 2018/2019.

W imieniu księży opiekunów oraz animatorów, serdecznie zapraszamy na uroczyste błogosławieństwo połączone z wręczeniem krzyży ceremoniarza.

Kurs rozpocznie się w piątek o godz. 17.00 (zakwaterowanie) w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 6. Zakończenie przewidziano około godz. 12.30 w sobotę.

Uroczystość błogosławieństwa, której przewodniczył będzie Biskup Diecezjalny Andrzej Jeż, odbędzie się 14 września (sobota), o godz. 10:00. Na tę Eucharystię zapraszamy również Kapłanów Duszpasterzy Liturgicznej Służby Ołtarza oraz Rodziców. W celach organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie ilości kapłanów oraz rodziców, którzy wezmą udział w świętowaniu (zgłoszenia przez Internetowy Kwestionariusz Diecezji Tarnowskiej: http://kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl/Page/EventPage/56). Koszt tej sesji Kursu to 110 zł. Ofiarę prosimy składać przy zapisach.

Księża Opiekunowie oraz Animatorzy

Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego

Czcigodni Kapłani, Duszpasterze Liturgicznej Służby Ołtarza

We wrześniu błogosławieństwem zakończy się Kurs dla ceremoniarzy  i animatorów liturgicznych A.D. 2018/2019. Uroczystość będzie miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, gdzie przyszli ceremoniarze zostali zaproszeni na ostatnią sesję.

Od maja trwają zapisy na nowy Kurs, który rozpocznie się od października br. Będzie on wyjątkowy z racji ilości uczestników, których liczba zostanie podwojona, gdyż same spotkania formacyjno-szkoleniowe będą odbywały się w dwóch grupach.

Miejscem kursowych spotkań pozostaje Dom Rekolekcyjny w Ciężkowicach. W czasie sześciu sesji swoją pomocą merytoryczną, formacyjną oraz wychowawczą służą kapłani oraz animatorzy odpowiedzialni za przygotowanie wykładów, spotkań w grupach, ćwiczeń a także modlitw i liturgii sprawowanej w czasie Kursu. Każde spotkanie rozpoczyna się w piątek wieczorem (przyjazd na godz. 17.00). Zakończenie sesji jest w niedzielę po porannej Mszy Świętej oraz wspólnym śniadaniu. Kandydaci na ceremoniarzy i animatorów liturgicznych mają zawsze okazję do sakramentu pokuty i pojednania, a w sobotę i w niedzielę uczestniczą we Mszy Świętej. Codziennie odmawiana jest wspólnie liturgia godzin oraz różne nabożeństwa przypisane do roku liturgicznego. Po każdym zjeździe nasi lektorzy otrzymują zadania do parafii oraz zakres materiału, z którego zdają egzaminy. Wszystkie wyniki wpisywane są do indeksów.

Nieodzownym elementem w rozwoju kandydatów do grona ceremoniarzy jest indywidualna rozmowa i zainteresowanie ze strony Księdza Proboszcza, Księży Wikariuszy oraz osób zaangażowanych w dzieło Liturgicznej Służby Ołtarza, za które już dziękuję. Bardzo pomaga to w pracy formacyjnej i w lepszym przyswajaniu wiedzy liturgicznej. Po każdej sesji Kursu, będę starał się wysłać mailowy list, w którym opisany zostanie zakres wiadomości z wykładów, zadanie do wykonania oraz zakres materiału do nauczenia.

Każda z parafii, która zgłosiła swoich kandydatów, otrzyma informację dotyczącą daty rozpoczęcia Kursu. Uczestnicy zostaną przypisani do odpowiedniej grupy. Zostaną również podane wszystkie informacje porządkowe, dotyczące tego, co należy mieć ze sobą. Koszt każdej sesji wynosi 120 zł. Bardzo proszę, by nie wpłacać przelewem na żadne konto, a samą należność uregulować w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach w dniu przyjazdu na I sesję Kursu.

Z serca dziękuję za życzliwość wobec organizatorów oraz uczestników Kursu. Niech ta piękna inicjatywa służy indywidualnemu rozwojowi kandydatów i wzrostowi wspólnot, z których pochodzą.

 

Z darem modlitwy

Ks. Sylwester Brzeźny

Moderator Diecezjalny LSO

 

Na adresy mailowe podane przy zgłoszeniu zostały przesałne karty uczestnika i zgody na przetwarzanie danych osobowych. Parafie które nie otrzymały tych dokumentów proszone są o kontakt z biurem duszpasterstwa LSO Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

terminy sesji 

Szanowni Kursanci!

Informujemy, że zgodnie z zasadmi Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego, z dniem wczorajszym, 30 czerwca 2019 r. zakończył się okres poprawkowy i uzupełniający. Tym samym lista ceremoniarzy została zamknięta.

Równocześnie zgodnie z zasadami Szkoły, kandydaci który nie zgłosili się do wyznaczonych animatorów w podanym terminie i dalej znajdują się na liście braków, nie mają możliwości poprawy i uzpełnienia brakujących zaliczeń. Tym samym skutkuje to nieukończeniem przez takie osoby Kursu.

Serdecznie gratulujemy nowym Ceremoniarzom i zapraszamy na ostatnią, VI sesję Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego połączoną z błogosławieństwem nowych Ceremoniarzy. Odbędzie się ona w dniach 13 - 14 września 2019 r., w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Uprzejmie informujemy, że osoby z listy braków powinny zgłaszać się do animatora, do którego zostali w tej liście przypisani (niekoniecznie jest animator grupy!). Niezgłoszenie się do przypisanego animatora skutkuje skreśleniem z listy absolwentów Kursu i nieukończeniem go. Wszystkie braki należy uzupełnić do 30 czerwca 2019 r. Przekroczenie podanego terminu również skutkuje skreśleniem z listy i nieukończeniem Kursu.

Lista braków: Lista

 
To już kolejne nasze SPOTKANIE z JEZUSEM we wspólnocie tych, którzy chcą podjąć męską decyzję. Tym razem będziemy razem z biblijnym Dawidem „poprawiać koronę”!
Czeka nas wiele pięknych chwil, gdzie na górskich szlakach, adoracji Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, rozważaniu Słowa Bożego i Eucharystii, będziemy wspólnie szukać i odczytywać wolę Pana Boga.
Zapraszamy i czekamy!
 
Ks. Tomasz Rąpała z grupą SEMERON z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie
Zachęcamy do zapisów przez formularz: https://kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl/Page/EventPage/54
 

Zapraszamy na VIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Ministrantów i Lektorów. 

W tym roku spotkamy się u stóp najstarszego polskiego Sanktuarium, na Świętym Krzyżu gdzie przechowywany jest skarb - relikwie Krzyża na którym umarł Chrystus.
8 czerwca w sobotę pielgrzymów ugoszczą gospodarze miejsca, Misjonarze Oblaci. Uroczystościom przewodniczył będzie ks. bp. Krzysztof Nitkiewicz. Obecni będą także abp. Józef Górzyński oraz bp. Adam Bałabucha.
W planie wydarzenia będą: Droga Krzyżowa, Eucharystia, nawiedzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego, a także koncert ks. Kuby Bartczaka oraz świadectwo Jasia Meli. 
Prosimy by zapisywać się na to wydarzenie z wyprzedzeniem w formularzu online na: www.powolania.oblaci.pl