Czcigodni Duszpasterze, Opiekunowie Liturgicznej Służby Ołtarza!

Króluj nam Chryste!

Zaskakujący dla wszystkich jest czas, w którym przychodzi nam kończyć ten rok formacyjny. Ograniczenia w spotkaniach a także trudności w zaplanowaniu wakacji są realnym problemem, który niewątpliwie utrudnia posługiwanie.

Wyjątkowy również jest tegoroczny kurs dla ceremoniarzy i animatorów liturgicznych. Z pięciu edycji zaplanowanych na ten rok formacyjny, udało się zorganizować tylko trzy. Niektóre elementy z sesji, które przepadły, staraliśmy się przekazać za pośrednictwem zdalnego nauczania. Dużą zasługę w tym mają animatorzy kursu, którzy przygotowywali prezentacje, materiały oraz pomagali w tworzeniu wykładów przesyłanych do kursantów. Stały kontakt kandydatów na ceremoniarzy z animatorami odbywa się przez platformę internetową, przygotowaną do prowadzenia kursu oraz dodatkowe narzędzia wykreowane na potrzeby chwili. Kursanci przygotowywali w tym czasie zadania oraz przyswajali kolejne elementy wiedzy i zdolności liturgicznych.

i spraw panie

Od przyszłego roku formacyjnego planowane jest oczywiście zorganizowanie kursu dla ceremoniarzy i animatorów liturgicznych w klasycznej formie. Przy współpracy z Domem Rekolekcyjnym w Ciężkowicach, na przyszły rok zostały zaplanowane dwa turnusy kursu. Oczywiście na obecny czas, zorganizowanie spotkań w takim wymiarze jak dotychczas jest niemożliwe, jednakże sytuacja jest dynamiczna i z ufnością patrzymy na nowe wytyczne. Z powodu tej niepewności zapisy zostają odłożone do września. Pierwszeństwo zapisów będą miały parafie, w których nie ma do tej pory ceremoniarzy. Dokładne informacje o zapisach kandydatów na ceremoniarzy zostaną podane w późniejszym terminie, gdyż trzeba będzie je dopasować do istniejących przepisów prawnych.

Z powodu pandemii, w tym roku nie będą też organizowane przez duszpasterstwo diecezjalne oazy dla ministrantów.  

W naszych parafiach ministranci i lektorzy powoli wracają do służby, i w większych już grupach spełniają swoje zadania. Jest to oczywiście coś bardzo potrzebnego i pozytywnego. Z wielką radością przyjmuję takie wiadomości, płynące z różnych parafii naszej diecezji. Pamiętajmy jednak o wymogach prawnych i rygorach, których musimy przestrzegać, by nie narażać dzieci oraz młodzieży na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Wspólnie z duszpasterstwem Dziewczęcej Służby Maryjnej, od kilku tygodni przygotowujemy krótkie filmiki na poszczególne niedziele, wyjaśniające tajemnicę danego dnia. Są one kierowane do młodszych odbiorców. Dlatego zachęcam do odsyłania ministrantów i młodszych lektorów na stronę facebookową naszego duszpasterstwa https://www.facebook.com/lso.tarnow/ lub na stronę: www.lso.tarnow.pl, by tam odszukali przygotowane materiały.

Naszym szczególnym staraniem powinna być również modlitwa w intencji powołań i za powołanych. Arcybiskup Fulton J. Sheen trafnie zauważył, że najwięcej powołań rodzi się w zakrystii, gdyż właśnie tam młodzi chłopcy mają okazję zobaczyć kapłana, który jest świadkiem Pana Jezusa. Za to świadectwo dziękuję, i o to świadectwo proszę. Często ministranci i lektorzy w czasie naszych diecezjalnych spotkań, bardzo spontanicznie opowiadają o wielkiej roli swoich księży w ich życiu i poznawaniu Pana Jezusa.

W kilku parafiach naszej diecezji, po zakończeniu modlitwy po Mszy św., całe grono Liturgicznej Służby Ołtarza dodaje jeszcze jedno zdanie: „I spraw Panie, aby choć jeden z nas został Twoim świętym kapłanem. Amen!”. Zachęcam, by tę modlitwę wspólnie odmawiać we wszystkich parafiach naszej diecezji,  już po zakończeniu modlitwy po Mszy św. Będzie to wyraz ciągłej pamięci i naszego zaangażowania w sprawy powołań.

Na koniec dziękuję wszystkim duszpasterzom za duchową troskę nad ministrantami, lektorami i ceremoniarzami, nie tylko w trudnym czasie pandemii, ale każdego dnia roku liturgicznego.

ks. Sylwester Brzeźny
diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza
oraz moderator Dzieła Powołań Diecezji Tarnowskiej

Duszpasterstwo
Liturgicznej Służby Ołtarza
Diecezji Tarnowskiej
Bank Pekao SA w Tarnowie:
13 1240 1910 1111 0010 2349 9732