Zbliża się nowy rok formacyjny, który z racji pandemii niewątpliwie będzie wyjątkowym. Sytuacja jest dynamiczna i często zmieniające się przepisy, nie dają nam pewności decyzji, jednakże jako duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza pragniemy zaplanować nową edycję kursu dla ceremoniarza i animatora liturgicznego.

Jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, spotkania będą odbywały się w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach. Kursanci zostaną podzieleni na dwie grupy, które będą miały swoje spotkania w dwóch turnusach. Liczba uczestników zostanie ograniczona blisko o połowę.

Zapisy rozpoczną się od 1 września dla parafii, które jeszcze do tej pory nie posłały żadnych lektorów, bądź od przynajmniej 3 lat nie było w parafii nowych ceremoniarzy. W tym terminie swoje zgłoszenie będą mogli również złożyć dekanalni duszpasterze LSO.

Od 10 września zapisy zostaną otwarte dla pozostałych parafii naszej diecezji. O pierwszeństwie w zapisach i miejscu na liście kandydatów decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenie prosimy wysyłać drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w mailu podając imiona i nazwiska kandydatów; parafię, z której pochodzą oraz imię i nazwisko kapłana zgłaszającego.

Prosimy, by z jednej parafii zgłaszać dwóch kandydatów, którzy już są lektorami, uczęszczają przynajmniej do 8 klasy szkoły podstawowej, wykazują zainteresowanie liturgią oraz cieszą się dobrą opinią wśród kapłanów i rówieśników.

Każda z parafii, która zgłosi swoich kandydatów, otrzyma dokumenty do wypełnienia, informacje dotyczącą daty rozpoczęcia oraz wszelkie potrzebne wiadomości organizacyjne i porządkowe.

 

Zasady zapisów na Diecezjalną Szkołę Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego w roku formacyjnym 2020/2021

1. Organizacją kursu ceremoniarza zajmuje się Diecezjalne Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza. Kurs odbywa się na poziomie diecezjalnym (nie organizujemy kursów ceremoniarza w dekanatach lub w okręgach).

2. W pierwszej kolejności przyjmowane są parafie, które jak dotąd nie posiadały ceremoniarza oraz te, którym w przeciągu ostatnich trzech lat nie udało się uzyskać miejsca na liście kandydatów (kurs 2016/2017 lub wcześniej).

3. Dekanalni Duszpasterze LSO mogą zgłosić ze swojej parafii lub z dekanatu dodatkowo dwóch kandydatów na podobnych zasadach, przy czym z jednej parafii nie może zostać wysłanych więcej niż dwóch lektorów.

4. Wysyłamy maksymalnie dwóch lektorów z parafii (od 8 klasy szkoły podstawowej – kandydat musi być już lektorem).

5. Do udziału w kursie wymagana jest zgoda księdza Proboszcza i rodziców oraz akceptacja regulaminu kursu (do pobrania na stronie lso.tarnow.pl; lektorzy przywożą na I sesję).

6. Zapisy odbywają się poprzez zgłoszenie mailowe na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko lektora, parafię oraz imię i nazwisko kapłana zgłaszającego.

 

Harmonogram zapisów

1 września – rozpoczęcie zapisów dla parafii, które dotąd nie posiadały ceremoniarza, od trzech lat nie wysyłały na kurs ceremoniarza oraz dla Duszpasterzy Dekanalnych.

10 września – rozpoczęcie zapisów dla wszystkich, według kolejności zgłoszeń

Duszpasterstwo
Liturgicznej Służby Ołtarza
Diecezji Tarnowskiej
Bank Pekao SA w Tarnowie:
13 1240 1910 1111 0010 2349 9732