benedykt procesja pokutna

Jeżeli spojrzymy na karty Mszału Rzymskiego z roku 1962, przeznaczonego dla NFRR, przy formularzu mszalnym na Środę Popielcową ujrzymy taki napis: "Statio ad S. Sabinam". Odnosi się to do bazyliki św. Sabiny na Awentynie, w Rzymie. Właśnie tam, w tym dniu, papież udaje się procesją z kościoła św. Anzelma, aby przewodniczyć Mszy Świętej. To pierwszy z kościołów stacyjnych w Wielkim Poście, a ich zwyczaj zachowany jest do dziś. 

stacja sw sabinaIdea kościołów stacyjnych powstała już w IV/V wieku. Stacje znajdują się w Rzymie, w miejscach związanych ze świadectwem wiary pierwszych męczenników Chrystusa, kościołach, które w jakiś sposób wiążą się z tajemnicą dnia. Zwyczaj ten został przez wieki zapominany, lecz ostatecznie powrócono do niego w XX wieku.

Każdego dnia Wielkiego Postu, chrześcijanie spotykają się na liturgii w jednym ze specjalnie wyznaczonych kościołów. Często msza - tak jak we Środę Popielcową - poprzedzona jest procesją ze śpiewem litanii do Wszystkich Świętych. Lud Boży wychodzi więc na ulice, przeżywając jeszcze silniej kolejne dni Postu, jednocześnie przygotowując się do nadchodzących Świąt Paschalnych.

Zwyczaj kościołów stacyjnych nie jest kultywowany wyłącznie w Rzymie. W wielu miastach biskupi równiez wyznaczają stacje wielkopostne, również w Polsce. Tradycja ta obecna jest m. in. w Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Krakowie.

źródło: nowyruchliturgiczny.pl, Mszał Rzymski

ACh

 

 

Duszpasterstwo
Liturgicznej Służby Ołtarza
Diecezji Tarnowskiej
Bank Pekao SA w Tarnowie:
13 1240 1910 1111 0010 2349 9732