logo biale
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Co to znaczy być ministrantem?

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

Dokładnie tydzień temu, w ubiegłą sobotę, miały miejsce Dni Formacji Ministrantów. W tym samym czasie, gdy w Gródku nad Dunajcem zjeżdżali się nowi ceremoniarze, by otrzymać swoje krzyże i specjalne błogosławieństwo z rąk Bp Leszka Leszkiewicza; w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach zebrało się  aż 93 ministrantów!

Uczestnikom towarzyszyło 6 animatorów: Bartłomiej Kurowski, Maciej Sajdak, Szymon Bochenek, Krzysztof Jamróg, Konrad Olchawa oraz Karol Litwa, który jednocześnie uwieczniał całe warsztaty (fotoreportaż możecie zobaczyć a galerii na stronie oraz na facebook’u Duszpasterstwa). W ich gronie nie zabrakło również diakona – Dawida Madeja, byłego prezesa Duszpasterstwa LSO naszej diecezji. 

Tegorocznym tematem Dni Formacji Ministrantów były postawy liturgiczne oraz funkcja Ministranta Światła. Chłopcy mieli okazję do jeszcze głębszego poznania znaczeń kolejnych postaw podczas sprawowanych liturgii oraz mogli, pod czujnym okiem animatorów, przećwiczyć wykonywanie danych postaw. 

Nie zabrakło również formacji duchowej – warsztatom towarzyszyły nabożeństwa takie jak koronka do Bożego Miłosierdzia oraz adoracja Najświętszego Sakramentu; nie zabrakło również rozważania Słowa Bożego. Znaczenie duchowego rozwoju w formacji Liturgicznej Służby Ołtarza szczególnie podkreślał nowy duszpasterz LSO, Ks. Sylwester Brzeźny, stwierdzając że ministranci ćwiczą wykonywanie różnych funkcji, ale jednocześnie pogłębiają swoją świadomość dlaczego to robią i oraz komu tak naprawdę służą. 

Jednak do pełnego obrazu odbytych warsztatów należy dodać również sporą dawkę humoru i dobrej zabawy. Ministranci mieli okazję do zagrania w piłkę, uczestnictwa w innych zabawach w ośrodku, a także w pogodnym wieczorze. Równie ciekawą atrakcję zapewnił chłopcom ks. dr Marcin Krępa – Dyrektor Administracyjny, Rekolekcjonista oraz opiekun Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach. Ksiądz Marcin jako kapelan wojskowy zaprezentował uczestnikom swój mundur, a także opowiadał o pułkach ułańskich i wojskowych tradycjach. 

Z pewnością każdy z uczestników z wielkim entuzjazmem wspomina te chwile oraz już planuje swój udział w kolejnych Dniach Formacji. Zawsze jest to niezwykle wartościowy czas pełen modlitwy, formacji oraz zabawy; czas który na moment pozwala oderwać się od codzienności oraz pozwala lepiej zastanowić się nad swoją służbą przy ołtarzu.