Z życia Duszpasterstwa

Drodzy Kursanci!
Już 22 listopada ponownie spotkamy się na Kursie Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego, na kolejnej, drugiej już sesji grupy św. Benedykta. Z tej racji mamy dla Was kilka bardzo ważnych informacji, które dotyczą zarówno grupy św. Benedykta jak i grupy św. Stanisława.

Najważniejsza z nich dotyczy egzaminów. Na II sesji odbędzie się:
- pisemny egzamin z OWMR,
- ustny egzamin z materiału z I sesji,
- ustny egzamin z KDSL,
- egzamin praktyczny z gestów i postaw,
- UWAGAegzamin ze struktury Mszy świętej.
Nowy egzamin dotyczy struktury Mszy świętej, będzie on częścią egzaminu ustnego. Pytania do tej części egzaminu znajdziecie w zakładce na naszej stronie internetowej pod tym linkiem: https://s.lsodt.pl/pytania (plik 01a. Struktura Mszy św. - pytania).

Ponadto przypominamy, że na tę sesję należy dostarczyć zaległe zgody oraz karty uczestnika.

Na II sesji odbędzie się nabożeństwo za zmarłych. Przypominamy i zachęcamy Was do wpisywania w formularzu na www.kursant.lso.tarnow.pl zmarłych, których chcecie polecić.

Przypominamy również o odwiedzaniu bazy danych EBOLA, gdzie pojawiają się ważne informacje dotyczące Kursu.

Czekamy na Was i życzymy powodzenia na egzaminach!

II sesja

XIV Mistrzostwa Diecezjalne w Piłce Nożnej Halowej

7 marca 2020 Limanowa

Mistrzostwa są rozgrywane w kilku etapach. Pierwszym etapem są rozgrywki dekanalne. W każdym dekanacie ministranci, lektorzy młodsi i starsi rozgrywają Turniej Piłki Nożnej Halowej. Z każdego dekanatu zwycięska drużyna z każdej kategorii przechodzi do następnego etapu – rejonowego. Rozgrywki w 11 rejonach diecezji są eliminacjami do etapu diecezjalnego. Drużyny, które zajęły 1 miejsce z każdej kategorii w rozgrywkach diecezjalnych, awansują do Mistrzostw Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej.

Prosimy dekanalnych i rejonowych duszpasterzy LSO o zorganizowanie rozgrywek w swoich dekanatach i rejonach 

 1. Zasady zgłoszeń
  • Zgłaszamy drużyny, które zajęły I i II miejsce w rejonie w każdej z kategorii wiekowych.
  • Do rozgrywek wchodzą: pierwsze miejsca z każdego rejonu oraz wylosowane parafie z pośród drużyn, które zajęły drugie miejsce. Losowanie drużyn wraz z losowaniem grup odbędzie się 21 lutego 2020 r. – będzie transmitowane na żywo na facebook.com/lso.tarnow
 2. Regulamin rozgrywek karta zgłoszenia oraz zgoda rodziców są dostępne TUTAJ

KATEGORIE WIEKOWE

 • Ministranci 2008 – 2012
 • Lektorzy młodsi 2004 – 2007
 • Lektorzy starsi 1999 – 2003

TERMINARZ

 • do 15 lutego 2020r. Czas na przeprowadzenie rozgrywek rejonowych
 • do 15 lutego 2020r. Termin podania I. i II. miejsc z rejonu do rozgrywek diecezjalnych
 • 21 lutego 2020r. Wieczorne losowanie grup na stronie facebook'owej
 • 26 lutego 2020r. Termin wysłania kart zgłoszenia drużyn oraz dokonania wpłaty wpisowego
 • 7 marca 2020r. Rozgrywki diecezjalne w Limanowej
 • 1-2 maja 2020r. Rozgrywki ogólnopolskie w Elblągu

Zapraszamy wszystkich ceremoniarzy do asysty podczas Mszy Świętej na rozpoczęcie X Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Tarnowskiej.

asysta

Msza Święta odbędzie się 28 września 2019 roku o godzinie 9:00 w Katedrze.

Zbiórka w zakrystii o godz. 8:00. Prosimy zabrać ze sobą własne alby, białe cingulum oraz krzyż ceremoniarza.

Zgłoszenie prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 534 277 377

Mamy nowych Ceremoniarzy!

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża, grono ceremoniarzy a zarazem animatorów liturgicznych zwiększyło się o 135 chłopców z naszej diecezji. To wielka radość dla całej wspólnoty Kościoła tarnowskiego. Liturgii Mszy Świętej, podczas której kandydaci otrzymali błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym przewodniczył ordynariusz tarnowski, biskup Andrzej Jeż.

 

DSC 0177Uroczystość miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Dla chłopców były to dwudniowe rekolekcje, przygotowujące duchowo do pełnienia zaszczytnej funkcji ceremoniarza. Piątek upłynął pod znakiem modlitwy. Na rozpoczęcie sesji, jak zawsze uczestnicy rozpoczęli od śpiewu Hymnu do Ducha Świętego Veni Creator oraz zawierzenia Matce Bożej. W kaplicy przemówił ks. rektor Jacek Soprych, witając wszystkich w murach domu seminaryjnego.

Młodzi ceremoniarze mieli okazję poznać warunki, w jakich mieszkają alumni, bowiem zakwaterowani zostali w pokojach, które na co dzień należą do braci kleryków. Nie sposób również wspomnieć o kuchni seminaryjnej, która z pewnością podbiła podniebienie niejednego kursanta.

Ważnym punktem pierwszego dnia sesji był wykład, który przeprowadził dr hab. ks. Stanisław Ganczarski. Następnie cała wspólnota przyszłych ceremoniarzy spotkała się w kaplicy na adoracji Najświętszego Sakramentu, w czasie której zawierzali swoje sprawy Jezusowi i medytowali nad Słowem Bożym. Adoracji przewodniczył ojciec duchowny seminarium, ks. Tomasz Rąpała.

Sobotni poranek był dla młodych adeptów liturgii niemniej dynamiczny niż dotychczasowy pobyt w murach seminarium. Wczesnym rankiem wszyscy spotkali się na wspólnym odmawianiu Liturgii Godzin - jutrzni. Liturgii tej przewodniczył kolejny z gości na naszej sesji - ks. Michał Dąbrówka.

Centralnym wydarzeniem soboty była Msza Święta pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża, z rąk którego ceremoniarze otrzymali błogosławieństwo oraz krzyże. W homilii biskup ordynariusz zwrócił uwagę na to, jak ważny jest krzyż, oraz czym powinien być dla każdego z nas. Była to wielka uroczystość nie tylko dla nowo pobłogosławionych ceremoniarzy, ale także dla parafii z których pochodzą i ich rodzin. Mszę Świętą koncelebrowało ponad pięćdziesięciu kapłanów z całej diecezji, zgromadziło się na niej również ponad dwustu rodziców tegorocznych kursantów.

Tegorocznym ceremoniarzom życzymy wytrwałości oraz miłości do liturgii, w której będą odbywać służbę wraz ze swoimi wspólnotami ministrantów w parafiach. Niech święci patronowie służby liturgicznej wspomagają was w Waszych działaniach.

 

ACh

Drodzy przyszli Ceremoniarze!

Pragniemy przypomnieć, że na ostatnią sesję Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego 2018/19 połączoną z błogosławieństwem należy zabrać albę oraz białe cingulum. Ponadto w sobotnią uroczystość obowiązuje strój elegancki. Przypominamy dodatkowo, że należy ze sobą zabrać śpiwory.

Dodatkowo każda parafia zobowiązana jest do zgłoszenia chętnych do przyjazdu duszpasterzy i rodziców poprzez Kwestionariusz Diecezji Tarnowskiej.

Od 13 do 14 września, w Domu Alumna Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, odbędzie się szósta i zarazem ostatnia sesja Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego dla rocznika 2018/2019.

W imieniu księży opiekunów oraz animatorów, serdecznie zapraszamy na uroczyste błogosławieństwo połączone z wręczeniem krzyży ceremoniarza.

Kurs rozpocznie się w piątek o godz. 17.00 (zakwaterowanie) w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 6. Zakończenie przewidziano około godz. 12.30 w sobotę.

Uroczystość błogosławieństwa, której przewodniczył będzie Biskup Diecezjalny Andrzej Jeż, odbędzie się 14 września (sobota), o godz. 10:00. Na tę Eucharystię zapraszamy również Kapłanów Duszpasterzy Liturgicznej Służby Ołtarza oraz Rodziców. W celach organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie ilości kapłanów oraz rodziców, którzy wezmą udział w świętowaniu (zgłoszenia przez Internetowy Kwestionariusz Diecezji Tarnowskiej: http://kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl/Page/EventPage/56). Koszt tej sesji Kursu to 110 zł. Ofiarę prosimy składać przy zapisach.

Księża Opiekunowie oraz Animatorzy

Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego

Czcigodni Kapłani, Duszpasterze Liturgicznej Służby Ołtarza

We wrześniu błogosławieństwem zakończy się Kurs dla ceremoniarzy  i animatorów liturgicznych A.D. 2018/2019. Uroczystość będzie miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, gdzie przyszli ceremoniarze zostali zaproszeni na ostatnią sesję.

Od maja trwają zapisy na nowy Kurs, który rozpocznie się od października br. Będzie on wyjątkowy z racji ilości uczestników, których liczba zostanie podwojona, gdyż same spotkania formacyjno-szkoleniowe będą odbywały się w dwóch grupach.

Miejscem kursowych spotkań pozostaje Dom Rekolekcyjny w Ciężkowicach. W czasie sześciu sesji swoją pomocą merytoryczną, formacyjną oraz wychowawczą służą kapłani oraz animatorzy odpowiedzialni za przygotowanie wykładów, spotkań w grupach, ćwiczeń a także modlitw i liturgii sprawowanej w czasie Kursu. Każde spotkanie rozpoczyna się w piątek wieczorem (przyjazd na godz. 17.00). Zakończenie sesji jest w niedzielę po porannej Mszy Świętej oraz wspólnym śniadaniu. Kandydaci na ceremoniarzy i animatorów liturgicznych mają zawsze okazję do sakramentu pokuty i pojednania, a w sobotę i w niedzielę uczestniczą we Mszy Świętej. Codziennie odmawiana jest wspólnie liturgia godzin oraz różne nabożeństwa przypisane do roku liturgicznego. Po każdym zjeździe nasi lektorzy otrzymują zadania do parafii oraz zakres materiału, z którego zdają egzaminy. Wszystkie wyniki wpisywane są do indeksów.

Nieodzownym elementem w rozwoju kandydatów do grona ceremoniarzy jest indywidualna rozmowa i zainteresowanie ze strony Księdza Proboszcza, Księży Wikariuszy oraz osób zaangażowanych w dzieło Liturgicznej Służby Ołtarza, za które już dziękuję. Bardzo pomaga to w pracy formacyjnej i w lepszym przyswajaniu wiedzy liturgicznej. Po każdej sesji Kursu, będę starał się wysłać mailowy list, w którym opisany zostanie zakres wiadomości z wykładów, zadanie do wykonania oraz zakres materiału do nauczenia.

Każda z parafii, która zgłosiła swoich kandydatów, otrzyma informację dotyczącą daty rozpoczęcia Kursu. Uczestnicy zostaną przypisani do odpowiedniej grupy. Zostaną również podane wszystkie informacje porządkowe, dotyczące tego, co należy mieć ze sobą. Koszt każdej sesji wynosi 120 zł. Bardzo proszę, by nie wpłacać przelewem na żadne konto, a samą należność uregulować w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach w dniu przyjazdu na I sesję Kursu.

Z serca dziękuję za życzliwość wobec organizatorów oraz uczestników Kursu. Niech ta piękna inicjatywa służy indywidualnemu rozwojowi kandydatów i wzrostowi wspólnot, z których pochodzą.

 

Z darem modlitwy

Ks. Sylwester Brzeźny

Moderator Diecezjalny LSO

 

Na adresy mailowe podane przy zgłoszeniu zostały przesałne karty uczestnika i zgody na przetwarzanie danych osobowych. Parafie które nie otrzymały tych dokumentów proszone są o kontakt z biurem duszpasterstwa LSO Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

terminy sesji 

Szanowni Kursanci!

Informujemy, że zgodnie z zasadmi Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego, z dniem wczorajszym, 30 czerwca 2019 r. zakończył się okres poprawkowy i uzupełniający. Tym samym lista ceremoniarzy została zamknięta.

Równocześnie zgodnie z zasadami Szkoły, kandydaci który nie zgłosili się do wyznaczonych animatorów w podanym terminie i dalej znajdują się na liście braków, nie mają możliwości poprawy i uzpełnienia brakujących zaliczeń. Tym samym skutkuje to nieukończeniem przez takie osoby Kursu.

Serdecznie gratulujemy nowym Ceremoniarzom i zapraszamy na ostatnią, VI sesję Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego połączoną z błogosławieństwem nowych Ceremoniarzy. Odbędzie się ona w dniach 13 - 14 września 2019 r., w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.